FAILIDE SAATMINE
Trükifaile võib saata e-mailile, kui nende suurus ei ületa postkasti lubatud norme (tavaliselt kuni 15 MB). Suuremaid faile saab edastada Dropboxi, WeTransfer või Google Drive kaudu. Failid võib tuua ka meie kontorisse mälupulgal.

FAILIDE FORMAADID
Eelistame PDF formaadis faile, kuid võtame vajadusel vastu ka .jpg, .cdr, .tif, .psd ning .ai faile.
Wordis, Powerpointis või muudes MS Office programmides loodud failid ei ole trükifailid ning nendest me trükkida ei saa.

Väiketrükiste puhul on nõutavad ainult PDF failid (visiitkaardid, kuni A3 suuruses plakatid, voldikud, flaierid, kataloogid, väikeseformaadilised kleebised).

TEHNILISED NÕUDED
PDF-fail peab vastama PDF/X-1a (2001) standardile.
Kasutatud fondid/kirjatüübid peavad olema trükifailile lisatud (embedded) või konverteeritud kurvideks (curves/outlines).
Failid peavad olema ilma lõikemärkideta (cropmarks).
Failid peavad olema lõppmõõdus ehk mõõtkavas 1:1. Suuremõõduliste (üle 5 m) väljatrükkide puhul võib kasutada proportsionaalset vähendust suhtes 1:2 (2x vähendatud) või 1:10 (10x vähendatud). Soovitav on see ära märkida ka faili nimes.

Juhul, kui olete vähendanud faili, ärge unustage tõsta vastavalt ka resolutsiooni!
Näiteks: kui tükifail 1:1-le suuruses peaks olema resolutsiooniga 60 dpi, siis 1:10-le vähendatud failis peab resolutsioon olema 600 dpi.

Poognalaotusi palume mitte teha, kõik failid peavad olema eraldi lehekülgedena. Sealjuures ka kataloogide puhul peavad leheküljed olema eraldi lehtedena ühes failis (mitte laotustena ja mitte paarikaupa kokku kujundatud).

LÕIKEVARU EHK BLEED
Servast servani trüki puhul peab olema failile lisatud lõikevaru (inglise keeles: bleed) 3–5 mm.

Kuna trükime poognate ning rullide peale ja lõikame trükised peale trükki välja on oluline, et oleks lõikamisruumi. Alati tekib väike nihe ja ilma bleedita failide puhul on suur tõenäosus, et väljatrükile jäävad valged ääred. Näiteks A6 (105×148) suuruse trükise puhul peab trükifail olema suuruses 111x156 mm (A6 + 3 mm lõikevaru igasse serva).



NB! Lõikevaru ei ole valge raam kujunduse ümber, vaid on kujunduse osa. Kõik oluline info, mis trükisel peab näha jääma, peab olema lõppformaadist vähemalt 5 mm sissepoole.

VÄRVIRUUM
Üldjuhul kasutame printimisel CMYK värvimudelit (v.a fotode puhul), seega tuleks seda värviruumi kasutada ka trükifaili loomisel.

Fototrüki kvaliteeti nõudvate trükiste puhul võib trükifaili kujundada RGB värviruumis, soovitatavalt Adobe RGB (1998).  RGB-failide puhul peab kasutatud värviprofiil olema lisatud!

Tuleb silmas pidada, et trükisel olevad värvitoonid erinevad alati mingil määral ekraanil olevatest toonidest värvimudelite (ekraanil RGB, trükis CMYK) erinevuse tõttu.

Kui trükifail sisaldab RGB, Lab, Pantone või Spot värve, siis nende automaatsel konverteerimisel CMYK värviruumi võivad trükisel olevad värvitoonid erineda veelgi rohkem algsetest värvitoonidest.

Värvitoonide kontrollimiseks soovitame tellida proovitrükise.

RESOLUTSIOON
Kvaliteetse trüki saavutamiseks võiks piltide punktitihedus (DPI, resolutsioon) olla 300 DPI .Laiformaadilise printimise jaoks (alates A2) saab kasutada alates 96 DPI-d.

KUJUNDAMINE VABAVARALISTE DISAINIPROGRAMMIDEGA
Vabavaraliste disainiprogrammidega (nt Canva, Visme jm) kujundades peaks alla laadima „PDF Print“ faili, lisama lõikevaru (bleed) ning värviprofiiliks valima „CMYK“.
Pane tähele, et tasuta versioonidega ei pruugi mainitud valikud kättesaadavad olla, mistõttu võib juhtuda, et antud programmidest saadud failid ei ole trükikõlbulikud.

Vabavaraliste programmide puhul võtame vastu ainult PDF faile, kuhu on lisatud bleed ja mis on õiges mõõdus. Nendes programmides tehtud faile me ei muuda ega kohanda formaati.
NB! Veendu faili sobivuses enne trükki saatmist, muidu võib trükisele järgi tulles olla halb üllatus, et väljatrükk ei vasta ootustele. Ära unusta faili nimes märkimast lõppmõõtu ja mitu mm bleedi on lisatud. Korrektne faili nimi on: visiitkaart_kahepoolne 90x50 mm_3 mm bl.pdf

LÕIKEFAILID
Kleebised valmistatakse ette vektorgraafikas. Seega on väga oluline, et need failid ei jõuaks meieni pildifaili (raster) kujul. Failide ettevalmistamisel on oluline tähele panna, kus on joon. Alati tasub meile saadetav kujundus üle kontrollida wireframe (Corel) või outline view’s (Illustrator) ja vajadusel objektid kokku weldida või Pathfinder paletis Add nuppuga opereerida. Lõigatud tekstide minimaalne joonepaksus 0,7 mm.

ERIKUJU LÕIKUS ehk CNC LÕIKEKESKUS
Lõikejoonised võib esitada kujunduse peal joontena. Kindlasti peab lõikejoon olema SPOT-värvina.
Stantsijoone paksus on 0,4 mm ja ei tohi olla topelt jooni või üksteisele lähedal asetsevaid jooni.


KORDUSTELLIMUS
Kordustellimuste puhul (sama toode, sama materjal, jne.) ei pruugi selle värv jääda täpselt sama, mis eelmisel korral. Erinevus võib tuleneda nii teisest materjalipartiist, tindipartiist kui ka eelmise toote elueast. Palume sellega arvestada ning vajadusel tellida proovitrükk.

KOKKUVÕTTEKS

· Ärge kasutage failinimedes täpitähti.

· Väiketrükiste ja kleebiste failidele lisage alati lõikevaru (inglise keeles:bleed) 3-5 mm.

· Ärge kasutage trükifaili valmistamiseks MS Office’i tarkvara, neid faile me ei saa trükkida.

· Ärge kasutage ületrükki ehk overprinti, välja arvatud lõikejoonte puhul.

· Ärge lisage failidesse lõikemärke (inglise keeles: cropmarks)

· Fondid peavad olema kurvitud

. Canva ja teiste vabavaraliste programmide puhul võtame vastu ainult pdf faile.
- Canvas ja teistes vabavaralistes programmides tehtud failide puhul veenduge, et fail on lõppmõõdus ja lisatud on bleed.
. Alati lisage faili nimesse trükise lõppmõõt ja info, kui palju on lisatud bleedi (näiteks: visiitkaart_kahepoolne 90x50 mm_3 mm bl.pdf)
. Värvitoonide kontrollimiseks soovitame tellida proovitrüki.
. Tehnilistele tingimustele mittevastava faili parandus trükiettevalmistuses ja sellest tulenev kulu jääb kliendi kanda.